top of page

   informacje

OBLIGACJE - Informacje

 

Jednym z przejawów samodzielności finansowej samorządów jest ich prawo do zaciągania zobowiązań obciążających majątek rzeczowy oraz przyszłe dochody. Jeżeli władze samorządu podejmą uchwałę dotyczącą wyżej wymienionych zobowiązań, to muszą w niej wskazać  źródła przychodów zwrotnych, z których zobowiązania te będą pokryte. Zobowiązania te, przyjmując formę kredytów lub pożyczek, są elementem budżetów samorządowych. Równoważenie budżetów może się odbywać - w przypadku braku nadwyżek z lat ubiegłych - tylko i wyłącznie poprzez zaciąganie długu publicznego.

 

Szczególną formą zaciągnięcia pożyczki w systemie pozabankowym jest emisja obligacji. Prawo do emisji obligacji przez jednostki samorządu terytorialnego wynika wprost z przepisów ustawy o obligacjach. Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w której emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego. ..........

 

 

pobierz

 

 

 

 

 

Uznając swoją odpowiedzialność za tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Rzeczpospolitej Polskiej - państwie prawa, pozwalamy sobie zwrócić Państwa uwagę na poniższy tekst naszego autorstwa. Zwracamy w nim uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa mogące boleśnie doświadczyć ideę samorządu. Wartość odzwierciedlającą dorobek polskiej demokracji.......

 

 

pobierz

 

 

OBLIGACJE PRZYCHODOWE 

 

Obligacje przychodowe są szczególnym rodzajem obligacji komunalnych. Nadają się do sfinansowania przedsięwzięcia generującego długoletnie stałe przychody.

 

  • Dlaczego warto emitować obligacje przychodowe – korzyści:

 

  • Brak wliczania zadłużenia do limitu zadłużenia samorządu, o którym mowa w art. 169 ustawy o finansach publicznych z tytułu wyemitowanych obligacji przychodowych.

 

  • Brak obowiązku stosowania czasochłonnej procedury z ustawy prawo zamówień publicznych; emisja obligacji pozwala szybko i sprawnie pozyskać pieniądze na dowolny cel; nie wyklucza to skorzystania przez samorząd z własnego przetargu z elementami negocjacji w celu uzyskania jak najniższych kosztów kapitału.

 

  • Ograniczenie ryzyka inwestycyjnego do majątku emitenta obligacji przychodowych (tj. sp. z o. o. lub S.A.) – samorząd nie odpowiada osobiście za przedsięwzięcie prowadzone przez przedsiębiorstwo komunalne.

 

  • Budowanie pozytywnego wizerunku...

 

pobierz

 

 

Założenie

 

Założenie   JST/ZST (nie SPV) emitują Obligacje Przychodowe, zabezpieczone.  na aktywach JST/ZST. Teraz tego nie robią, bo kapitał komercyjny nie chce ryzyka "opery w Pcimiu dolnym".   Ale jak, komercyjny kapitał wywie się, ze takie obligacje mogą być zabezpieczone to złoży ST ofertę. ST te ofertę przyjmie, bo takie obligacje wychodzą poza limit zadłużenia, to taka ofertę chętnie przyjmie.

A jak nie spłaci, to obligatariusz zaspokoi się na zabezpieczeniach i następnego dnia obudzimy się w greckiej chinlandii.  .....

 

 

pobierz

 

 

 

 

STRATEGIE ROZWOJU

 

Strategia Rozwojujest dokumentem opracowywanym przez Ekspertów NGE, który w jasny sposób wskazuje kierunki, w jakich powinna zmierzać samorząd, aby zapewnić sobie stały, zrównoważony rozwój, a jednocześnie dbać, aby mieszkańcom konsekwentnie polepszać warunki życia. Jej celem jest odpowiedź na pytanie, co trzeba zrobić, aby funkcjonować i rozwijać się w przyszłości. ....

 

 

pobierz

ZARZĄDZANIE STRATEGIĄ W JST

 

Postuluje się wyraźne rozumowe rozróżnienie koncepcji (planu) realizacji od strategii realizacji. Koncepcję można kupić, bowiem opiera się ona na policzalnych (wyliczalnych) zasobach, słabych i mocnych stronach.

 

Strategię trzeba koniecznie wytworzyć samemu i oprzeć na tendencjach, prognozach, szansach i zagrożeniach. Tego nam w dużych projektach brakuje.

 

Brak strategii błędem strategicznym

 

Wydaje się, że stwierdzenie o braku strategii realizacji,......

 

 

pobierz

KSIĘGOWOŚĆ WSPARCIEM DLA REALIZACJI STRATEGII

 

Rachunkowość zarządcza nie jest potworem z bagien. Można ją zrozumieć i okiełznać dla swoich potrzeb. Przedstawiamy najważniejsze rzeczy dotyczące rachunkowości zarządczej— w zasadzie w organizmie samorządu Rachunkowość jest nauką praktyczną, która objaśnia efektywność obrotu kapitału angażowanego w podmiotach gospodarczych nastawionych na zysk.

Narzędzia rachunkowe dostarczają więc informacji na temat obrotu kapitału w podmiocie gospodarczym oraz między podmiotem a jego otoczeniem......(alokacja zasobów) w systemie......

 

 

pobierz

 

 

bottom of page