top of page
   tezy, prognoza

SAMORZĄDY CZEKA PRZYSPIESZENIE PRYWATYZACJI, PRZEKSZTAŁCEŃ I OPTYMALIZACJI KOSZTÓW

 

Zmieniające się prawo finansowe oraz rosnące potrzeby inwestycyjne wymuszą na samorządach przyspieszenie przekształceń własnościowych firm komunalnych. Przychody prywatyzacyjne staną się źródłem koniecznych nadwyżek budżetowych i w miejsce dotacji unijnych – sposobem finansowania ważnych inwestycji gminnych. Polskie samorządy są nadal właścicielami blisko czterech tysięcy przedsiębiorstw......... I

 

 

pobierz

 

FINANSE  SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO - PERSPEKTYWY, ZAGROŻENIE

 

Samorząd terytorialny można określić jako zdecentralizowaną, nie podporządkowaną hierarchicznie władzy centralnej władzę publiczną z własnymi wybieralnymi organami uchwałodawczymi i wykonawczymi. Działa on na szczeblach lokalnych i regionalnych. Posiada pewne kompetencje, określone dochody i wydatki oraz realizuje określone zadania. Zakres uprawnień samorządu terytorialnego ogranicza się do spraw regionalnych, pochodzi od państwa dlatego też działalność samorządu terytorialnego powinna podlegać nadzorowi państwa ale wyłącznie z punktu widzenia legalności. Samorząd terytorialny powinien zastępować państwo tam, gdzie ze względu na większą znajomość warunków lokalnych zrobi to od państwa lepiej. Jest to realizacja zasady subsydiarności oznaczającej, że władza publiczna nie powinna przeszkadzać obywatelom ani grupą społecznym w podejmowaniu i realizowaniu własnych inicjatyw. ....

 

 

pobierz

PRZYSZŁOŚĆ OBLIGACJI PRZYCHODOWYCH

 

Rok 2010 był rekordowy pod względem emisji obligacji komunalnych. Eksperci spodziewali się, że 2015 rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Jednak zmiana definicji długu oraz plany Ministerstwa Finansów dotyczące ograniczenia deficytu sektora samorządowego mogą spowodować, że obligacji nie tylko nie będzie więcej, ale rynek ten się załamie.

Na koniec 2010 r. wartość rynku obligacji komunalnych osiągnęła 10,85 mld zł, co oznacza, że w ciągu roku wzrosła aż o 57,2% (na koniec 2009 r. wynosiła 6,9 mld zł). Obligacje wyemitowały zarówno województwa (opolskie i wielkopolskie), powiaty (m.in. Ełk i Grójec) oraz gminy (np. Warszawa, Bielawa, Pełczyce, Pilawa). Z tego instrumentu finansowania korzystały więc, zarówno największe, jak i najmniejsze jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST).

– Boom na rynku obligacji komunalnych był oczywiście widoczny w 2010 roku, ale w dużej części wiązał się z ogólną tendencją zwiększenia zadłużania przez JST. Dynamika wzrostu w przypadku obligacji komunalnych była, co prawda wręcz imponująca, jednak nie można zapominać o fakcie, że udział obligacji w całkowitym finansowaniu JST nadal nie przekracza 25% (17% na koniec 2009 r.) – informuje Robert Dąbrowski, szef Wydziału Emisji Papierów Dłużnych ING Banku.

Wzrost ilości i wartości emisji obligacji, tak jak i pozostałego zadłużenia, wynikał przede wszystkim z konieczności finansowania inwestycji realizowanych przez samorządy.

Deficyty JST generowane są przede wszystkim w wyniku realizacji inwestycji, które pozytywnie wpływają na rozwój ekonomiczny regionów i kraju. Inwestycje te w znacznej części dotyczą projektów związanych z dofinansowaniem unijnym. Te dwa czynniki będą nadal główną przyczyną rosnącego zadłużenia sektora w roku 2015, a także zapewne w roku 2016 i następnych.

 

 

pobierz

bottom of page